Sosyal Medya Yönetimi


Bundan bir kaç sene önce küçük işletmeler sosyal medya ile uzaktan yada yakından ilgilenmezlerdi. Fakat günümüzdeki küçük işletmeler artık Sosyal Medya araçlarını kendi markaları için kullanmaya başlayarak müşteri sadakatlerini geliştirdiler ve marka bilinirliklerini oluşturarak satışlarını arttırdılar.

Eğer siz de yeni dünyaya ayak uydurmak, işletmenizi olması gereken doğru müşteri kitlesine ulaştırmak istiyorsanız Sosyal Medya araçlarını iyi şekilde kullanmalısınız. Çünkü Sosyal Medya araçları hedeflemiş olduğunuz müşterilerinize ulaşmanızı, yeni ilişkiler oluşturmanızı ve var olan müşterilerinizle potansiyel müşterileriniz nezdinde tanınmanızı sağlar.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya dediğimiz kavram günümüzde birçok kavramın yeniden tanımlanmasını sağladı. Medya kavramını ise kökten değiştiren bir unsur oldu. Medya artık gelenekselliğinden uzaklaştı ve bir iletişim kurma biçimine dönüştü. Twitter, Facebook, Linkedln gibi Sosyal Medya siteleri geleneksel medyanın bize sunmadığı fırsatları sundu ve medyayı çift taraflı iletişimin olduğu bir mecra haline getirdi. Böylelikle firmalar markalarına bir karakter kazandırma fırsatını yakalamış oldu. 

Ayrıca Sosyal Medya ile birlikte firmalar üretmiş olduğu ürünlerle ilgilenen insanlarla iletişime geçebilme fırsatını yakaladılar. Geleneksel medyada vermiş olduğumuz reklamlar o ürünle ilgilenen ya da ilgilenmeyen herkes tarafından görünürken; Sosyal Medya üzerinden vermiş olduğunuz reklamlar ağırlıklı olarak o ürünle ilgilenen kişiler tarafından görülmektedir. Böylece firmalar ürünleriyle ilgilenen insanlara daha rahat ulaşarak ürünlerini daha hızlı pazarlayabilmektedirler. Yani işin özü Sosyal Medya araçları reklam mecraları olmaktan çıkmış ve ürünü arayanla ürünü satan arasında bir iletişim mecrası haline gelmiştir.

Sosyal Medya İletişimi Nedir?

Sosyal Medya sadece medya kavramında değil iletişim kavramında da kökten değişiklikler yapmıştır. Çok yakın zamana kadar iletişim servisleri olarak telefon, sms ve e-posta kanallarını kullanırken Sosyal Medya araçlarının hızlı bir şekilde gelişmesi sayesinde; günümüzde hızlı mesajlaşma servisleri, akıllı telefonlarda bulunan mobil uygulamalar, görüntülü görüşme yapmak ve tabiki sosyal ağları kullanıyoruz.

Sosyal Medya geleneksel medyaya göre daha katılımcıdır. İnsanlar kendi içeriklerini kendileri üretirler. Ürettikleri içeriklerle ilgili yaş, dil, din, cinsiyet ayrımı yapmazlar.

Sosyal Medya da hangi bilginin kimler tarafından üretildiği yada paylaşıldığı göründüğünden sosyal medya şeffaftır.

İnternet bağlantısı olan herkes Sosyal Medyayı takip edebileceği için Sosyal Medya ulaşılabililirdir.


Sosyal Medya İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?

İnternetin hızla gelişmesi sayesinde tüketiciler şu ana kadar hiç olmadıkları kadar güçlü duruma geldiler. Çünkü markalar hakkında fikirlerini internet ortamında paylaşıyorlar, iyi ya da kötü deneyimlerini Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya ağlarında paylaşıyorlar. Eğer firmanız ya da firmanıza ait markanız sosyal medyada yer almıyorsa tüm bu geri bildirimlerden mahrum olacaksınız. İnsanların markanız ya da işletmeniz hakkında konuştuklarını kaçıracaksınız ve rakiplerinizin bir adımın ötesinde birden fazla adım öne geçmesine izin vermiş olacaksınız. 

  • Sosyal medya her geçen gün büyüyor. Her gün binlerce insan farklı konularda fikirlerini ve deneyimlerini paylaşmak için sosyal ağlarda hesap açıyor.
  • Sosyal Medya ile müşterilerinizle firmanız arasında bir ilişki oluşmaktadır. Her firma müşterileriyle sıcak ilişkiler kurmak ister. Bunun en kolay yolu da Sosya Medyadır.
  • Sosyal Medyada var olmak ve Sosyal Medyayı etkin olarak kullanmak size farklılık ve farkındalık yaratacaktır. Bu da size müşterilerinizin sadakatini yaratabilirsiniz.
  • Sosyal Medya markanızı yada firmanızı ifade etme fırsatı tanır. Olumlu yada olumsuz yorumları dinleyebilir, yorumlara yanıt yazabilir ve almış olduğunuz geri bildirimlerle firmanızı daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz.
  • Sosyal Medya sayesinden firmanızın yapmış olduğu indirim ya da kampayalardan sizi takip eden müşterilerinizi kolayca haberdar edebilir, kısa süreli kampanyalar yapabilirsiniz. Ayrıca takipçiniz olmayan insanları da sizi takip etmeye teşvik ederek firma tanınırlığınızı daha da arttırabilirsiniz.
  • Sosyal Medyayı sadece pazarlama amacıyla değil tüketicilerinizle ilgili araştırma yapmak için de kullanabilirsiniz. Müşterilerinizin isteklerini öğrenerek pazarlama taktiklerinizi ya da ürünlerinizi ona göre tekrar dizayn edebilirsiniz.